WYBIERZ MIASTO:

FILM

SPECULATION NATION, reż. Bill Brown, Sabine Gruffat, Hiszpania, USA, 2014, 74 min.

 

Kiedy kryzys finansowy dosięga Hiszpanię, krajobraz rozwijającego się kraju zmienia się w miasta “widma”. Ludzie muszą opuścić swoje dotychczasowe domy a niedokończone osiedla stoją puste. Co zrobić, kiedy traci się środki do życia i nie można juz dłużej liczyć na pomoc państwa? Przeprowadzić się do pustych ścian i spróbować stworzyć nowe społeczeństwo w ruinach niespełnionych obetnic. “Speculation Nation” to portret ludzi, którzy stracili wiarę w system i poszukują nowych nadziei na przyszłość.

PODCZAS MIASTOmovie:wro #3 ODBĘDZIE SIĘ POLSKA PREMIERA FILMU
> film w języku hiszpańskim, z angielskimi i polskimi napisami


LA COMUNA 9. ODZYSKUJĄC MIASTO, reż. Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz, Polska, 2015, 63 min.

To opowieść o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko i procesie partycypacyjnym, który im to umożliwia. Na przykładzie La Comuna 9, jednej z dzielnic w Medellin w Kolumbii, chcemy pokazać co dzieje się, gdy ludzie poprzez budżet partycypacyjny zyskują kontrolę nad środkami finansowymi. Jest to fascynująca podróż przez sąsiedztwa, w czasie której poznajemy osoby, których życie codziennie stało się polityką zmieniającą rzeczywistość w jakiej żyją. To również ‘przewodnik’ po procesie budżetu partycypacyjnego. Może stać się on inspiracją dla liderek i liderów na całym świecie.

[źródło: www.lacomuna9.com]

POKAZ JEST CZĘŚCIĄ  WYDARZENIA <<PARTYCYPACYJNY TOUR PO POLSCE. CYKL SPOTKAŃ Z GŁÓWNĄ BOHATERKĄ „LA COMUNA 9. ODZYSKUJĄC MIASTO”>> www.lacomuna9.com

> film w języku hiszpańskim, z polskim lektorem i napisami


AM KÖLNBERG, reż. Laurentia Genske, Robin Humboldt, Niemcy 2014, 85 min.

W 1974 roku na polach, w południowej części Kolonii powstało wielkie osiedle mieszkaniowe. Wznoszący się nad miastem i widoczny z daleka betonowy „masyw górski”, szybko zyskał złą reputację ubogiej dzielnicy. Ponad 60% społeczności stanowią tam cudzoziemcy. Twórcy fimu, Laurentia Genske i Robin Humboldt, postanowili przełamać stereotypy, wejść do środka, poznać tych, którzy żyją w odosobnieniu.

PODCZAS MIASTOmovie:wro #3 ODBĘDZIE SIĘ POLSKA PREMIERA FILMU
> film w języku niemieckim z polskimi napisami


AWAY FROM ALL SUNS, reż. Isabella Willinger, Niemcy, Rosja, 2014, 74 min.

 

W zaułkach Moskwy czają się utopijne wizje konstruktywistycznej architektury z lat 20. ubiegłego wieku. To ruiny przeszłości, odzwierciedlające oczekiwania i aberracje nowoczesności. Reżyserka śledzi losy trójki bohaterów, którzy walczą o dziedzictwo architektoniczne, o pamięć, o świadomość społeczną. To podróż w czasie do rewolucji z lat 20., tęsknota za awangardą i utopią. To jednocześnie portret współczesnej Moskwy i jej mieszkańców.

PODCZAS MIASTOmovie:wro #3 ODBĘDZIE SIĘ POLSKA PREMIERA FILMU

> film w języku rosyjskim i angielskim, z angielskimi i polskimi napisami


GREY CITY, reż. Marcelo Mesquita, Gilherme Valiengo, Brazylia 2013, 85 min.

Sao Paulo – największe miasto w Brazylii, ponad 11 milionów mieszkańców i tysiące, ciągnących się kilometrami budynków. Tutaj narodził się nowy, czerpiący z brazylijskiego folkloru rodzaj graffiti. Jego prekursorzy, gwiazdy street artu, bliźniacy OsGemeos, nazywani są ojcami chrzestnymi murali. Ich prace zdobią budynki od Nowego Yorku po Berlin oraz światowe galerie i muzea. Inne zdanie na temat ich twórczości i street artu mają władze Sao Paulo. W lipcu 2008 służby miejskie zamalowały na szaro mural stworzony m.in. przez OsGemeos o powierzchni 700 m2. W tym samym czasie bliźniacy pracowali na zaproszenie nad muralem na wejściu do słynnej londyńskiej galerii Tate Modern… „Grey City” to nie tylko opowieść o street arcie, ale przede wszystkim, o „rozumieniu” miasta, odzyskiwaniu przestrzeni, której odebrano tożsamość.
[źródło: www.wff.pl]

> film w języku portugalskim z angielskimi i polskimi napisami


MY BROOKLYN, reż. Kelly Anderson, USA 2012, 77 min.

To historia opowiedziana z perspektywy reżyserki, Kelly Anderson, która osobiście doświadczyła zmian, jakie dotknęły Brooklyn, zarówno na tle rasowym, klasowym, a przede wszystkim ekonomicznym. Wprowadzając się w 1988 roku, Anderson, zwabiona artystyczną atmosferą i niskimi czynszami, nie miała pojęcia, że sama stała się “gentryfikatorem”. Sprawy zaczęły nabierać tempa po wyborach w 2001 roku, kiedy to Michael Bloomberg zrewolucjonizował rynek nieruchomości. Brooklyn stał się miejscem luksusowych inwestycji i markowych lokali usługowych. Czy takie zmiany to tylko konieczna rewitalizacja, nieunikniony i naturalny rozwój miasta, czy utrata tożsamości, różnorodności klasowej, ekonomicznej, wypieranie kultury alternatywnej? Anderson odpowiedzi szuka wśród mieszkańców, urzędników, lokalnych przedsiębiorców i nowych inwestorów. Do kogo należy Brooklyn?

PODCZAS MIASTOmovie:wro #3 ODBĘDZIE SIĘ POLSKA PREMIERA FILMU

> film w języku angielskim z polskimi napisami


AFTER THE FACTORY, reż. Philip Lauri, USA, Polska, 2012, 44 min.

 

Detroit, niegdyś stolica światowego przemysłu samochodowego, to dziś miejska pustynia. Na skutek globalnych przemian gospodarczych dotknięte jest bezrobociem, odpływem mieszkańców i degradacją tkanki urbanistycznej. Podobną historię i problemy ma też Łódź. W przeszłości jeden z największych europejskich producentów tekstyliów, nazywana również “polskim Manchesterem”, Łódź padła ofiarą dezindustrializacji wraz z zamknięciem rynków wschodnich spowodowanych upadkiem Związku Radzieckiego. Oba miasta próbują uporać się z kryzysem. Co robią i co mogą zrobić, aby zmienić swoje położenie? Jak w tej trudnej sytuacji odnajdują się mieszkańcy? Film zabiera widza w fascynującą podróż przez odkrywane na nowo tożsamości miast za pomocą analizy czynników ludzkich i ekonomicznych, które je napędzają. Wywiady z urzędnikami miejskimi, urbanistami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi artystami i aktywistami pokazują z wielu różnych perspektyw proces przekształcania miast postindustrialnych. To historia zapomnianych miast, które muszą wymyślić się na nowo.

[źródło: www.topografie.pl]

> film w języku polskim i angielskim, z angielskimi i polskimi napisami


RUINA, reż. Markus Lenz, Niemcy 2014, 73 min.

Co się dzieje, gdy zbankrutuje jeden z największych banków w kraju? W centrum Caracas w Wenezueli pozostał po nim 200-metrowy, niedokończony drapacz chmur. Szybko zmienił się w najwyższy na świecie wertykalny squat, będący schronieniem dla ponad 750 ubogich rodzin. W ignorowanej przez administrację i miasto „wieży” kształtuje się nowy model zarządzania mikro-społecznością.

PODCZAS MIASTOmovie:wro #3 ODBĘDZIE SIĘ POLSKA PREMIERA FILMU

> film w języku hiszpańskim z angielskimi i polskimi napisami


MIESZKANIE W BERLINIE, reż. Alice Agneskirchner, Niemcy 2014, 84 min.

Młodych Izraelczyków do Berlina przyciąga kosmopolityczny charakter miasta, wielokulturowa atmosfera, otwartość, tolerancja, niskie koszty utrzymania i dobra infrastruktura. Berlin to również miejsce, gdzie prawie wiek temu rozpoczęła się masowa eksterminacja Żydów. Czy trzy pokolenia po Holokauście, żyjący tu Izraelczycy noszą w sobie znak historii? Trójka bohaterów wyrusza w podróż do przeszłości, przywracając dawne życie pewnemu mieszkaniu, które kiedyś zamieszkiwała rodzina żydowska. To próba zrozumienia skomplikowanej przeszłości, ale przede wszystkim odnalezienia własnej tożsamości.

> film w języku niemieckim, z angielskimi i polskimi napisami