WYBIERZ MIASTO:

DEBATA

Wyzwania współczesnego mieszkalnictwa.

Doskonała lokalizacja, cicha okolica, dobry dojazd


debata: 16.04.2015 | 20:30, Kino Nowe Horyzonty | po filmie „Speculation Nation”
Jakie są największe wyzwania współczesnego mieszkalnictwa zbiorowego? Europa ma za sobą okres, w którym przyrost liczby mieszkańców w miastach osiągnął taką skalę, że trzeba było szybko budować duże skupiska ludności. Dzisiaj deweloperzy stawiają kolejne osiedla, ale w większości państw europejskich przyrost naturalny jest niski. Wiele państw mierzy się z konsekwencjami globalnego kryzysu finansowego, co również wpływa na stan mieszkalnictwa. Skrajnym przykładem jest Hiszpania, gdzie krach gospodarczy przyczynił się do załamania rynku mieszkaniowego. Banki przejęły setki tysięcy zakupionych na kredyt domostw i w tej chwili liczba pustostanów w całym państwie jest szacowana na 3,5 mln. W jakiej sytuacji jesteśmy w Polsce? Jak duża jest u nas potrzeba poszukiwania alternatywnych względem kredytu hipotecznego pomysłów na zamieszkiwanie?

 

moderacja:

człowiek_białyPRZEMYSŁAW CHIMCZAK (Warszawa) – BLOKBLOG

paneliści:

człowiek_biały IWONA BOROWIK (Wrocław) – socjolog miasta, adiunkt w Instytucie Socjologii UWr. Autorka kilkunastu publikacji naukowych, m.in.: „Blokowiska – miejski habitat w oglądzie socjologicznym. Studium jakości wrocławskich środowisk mieszkaniowych” (2003), „W poszukiwaniu ideału zamieszkiwania – o utopiach urbanistyczno-społecznych z mitem idealnego miasta w tle” (2010)

człowiek_biały KIRA BOUAOUD (Lipsk/Niemcy) – mieszkanka i współwłaścicielka jednego z Hausprojektów w Lipsku

człowiek_biały DAWID CIEŚLIK (Wrocław) – architekt, na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie prowadzi kurs z cohousingu. Działacz społeczny, współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Prowadzi pracownię projektową, jedyną w Polsce, która oferuje cohousing.

człowiek_biały LECH FILIPIAK (Wrocław) – dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UMW.


Nowa Szlachta.

O gentryfikacji miast i dzielnic


debata: 18.04.2015 | 21:30, Kino Nowe Horyzonty | po filmie „My Brooklyn”
Pół wieku temu w odniesieniu do jednej z dzielnic Londynu użyto określenia „gentryfikacja”. Dziś to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w metropoliach na całym świecie. Zjawisko oznacza zmianę charakteru dzielnicy lub innej części miasta w teren dla osób o wyższym statusie materialnym. Szeroko opisywanym przykładem współczesnej gentryfikacji są np. przeobrażenia społeczno-ekonomiczne Brooklyna. W ostatnich latach dynamiczne zmiany zachodzą też w kolejnych częściach Berlina. Najpierw wychodzą z degradacji, ale następnie przestają być dostępne dla wszystkich.

Transformacja ustrojowa sprowadziła proces gentryfikacji także do Polski. W naszym kraju w tym kontekście wymieniane są: krakowski Kazimierz, warszawska Praga i poznańska Śródka. Jak to wszystko ma się do Wrocławia? Czy gentryfikacja jest nieunikniona? Skąd się bierze? Jakie korzyści ze sobą niesie, a jakie zagrożenia? O tych i innych, związanych z tematem, sprawach, będziemy debatować w gronie ekspertów z różnych dziedzin.
 

moderacja:

człowiek_białyMichał Syska (Wrocław) – prawnik, publicysta, działacz społeczny i polityczny. Dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a we Wrocławiu.

paneliści:

człowiek_biały DOROTA GROYECKA (Warszawa) – autorka książki „Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury cafe latte”

człowiek_biały PAWEŁ KUBICKI (Kraków) – socjolog miasta, Uniwersytet Jagielloński

człowiek_biały BARBARA KWAŚNY (Wrocław) – doktorantka Studiów Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego

człowiek_biały PAWEŁ RUDNICKI (Wrocław) – pedagog, politolog, adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej